Sprawozdanie z III Dnia Osteopaty

W dniu 6 marca 2016 w Wyższej Szkole Medycznej w Podkowie Leśnej na Wydziale Medycyny Osteopatycznej odbył się III Dzień Osteopaty- ogólnopolskie sympozjum naukowe, zatytułowane „ Bóle i zawroty głowy- ujęcie wielodyscyplinarne”.

Konferencja rozpoczęła się o godzinie dziewiątej powitaniem gości przez dr Piotra Godka oraz dr Michała Dwornika. Panowie krótko przedstawili plan konferencji, a następnie oddali głos prelegentom. W pierwszej części zostało zaprezentowane  dwanaście krótkich wykładów.

Zgodnie z cytatem:

„ Anatomii trzeba się uczyć całe życie, bo często tego, czego uczyliśmy się parę lat temu, już nie pamiętamy.”*

wykład otwierający sympozjum poprowadził profesor doktor habilitowany nauk medycznych Bogdan Ciszek. W swojej prezentacji wprowadził słuchaczy w anatomiczne podstawy bólu i zawrotów głowy. Wykład został podzielony na dwie części. W pierwszej zostały zaprezentowane możliwe drogi przewodzenia bólu, w drugiej- możliwe źródła zawrotów głowy. Wykład spotkał się żywym zainteresowaniem słuchaczy oraz, po jego zakończeniu, z gromkim aplauzem.

Koleje wystąpienia poprzedzające sesję warsztatów poprowadzili: dr Bednarczyk, mgr Zalewski, mgr Biniecki,  (?m. ost.)Jaśkowski, mgr Szprynger wraz z mgr Sozańską,  mgr Boczkowski, mgr Legocki, dr Godek, mgr Ruciński, mgr Karczewski, dr Dwornik.

 Po krótkiej przerwie o godzinie piętnastej rozpoczęły się warsztaty. Podczas pierwszego pokazu zostały zaprezentowane techniki służące do diagnostyki różnicowej zespołów bólowych głowy, które poprowadził mgr Bieniecki. Następne „Osteopatyczne zabiegi Balanced Membran Tension regulujące ukrwienie mózgu w zespołach bólowych głowy” prowadzone przez dr M Dwornika, wywołały spore zainteresowanie m.in. w związku z prowadzonymi badaniami nad wspomnianą techniką na Wydziale Medycyny Osteopatycznej.

 Część poświęcona neuromobilizacjom  przygotowana przez mgr Szpryngera oraz mgr Sozańską zaprezentowała nieco inne podejście niż poprzednie.  Rozciąganie wykonywane z dystansu w stosunku  do miejsca objętego przeczulicą pokazuje możliwość bez bólowej pracy z pacjentem.

Prezentacja technik Sutherlanda i technik drenażowych przez dr Godka  rzuciła światło na  główne założenia terapii cranio-sacralnej oraz na jej historię. 

Warsztat z zakresu terapii powięziowo-mięśniowych punktów spustowych  poprowadzony przez mgr Karczewskiego był warsztatem zamykającym sesję. Zostały zaprezentowane techniki pozwalające na opracowanie bezpośrednie i pośrednie punktów spustowych, które dawały wymierne efekty w postaci zwiększenia zakresu ruchomości u pacjenta.

Po każdej półgodzinnej prezentacji prowadzący umożliwiał dzięsięcio minutową dyskusję, podczas której uczestnicy mieli czas by skonfrontować swoją wiedzę i poglądy z zaprezentowanym podejściem oraz szansę by dopytać o szczegóły technik oraz dostępne badania naukowe.

Z pewnością sympozjum dostarczyło nam, jako uczestnikom wielu wrażeń naukowych. Pozwoliło nam na zapoznanie się z technikami osteopatycznymi, na poznanie zagadnienia zespołów bólowych  w ujęciu interdyscyplinarnym. Z pewnością zdobyta wiedza zostanie wykorzystana przez uczestników konferencji w przyszłości, by nieść pomoc cierpiącym pacjentom.

Kolejne sympozjum planowane jest za rok i na pewno nas tam nie zabraknie.

                                                                                                                       Magdalena Furmanek

   *cytat prof. Reicher